Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

(30/08) SVJ - výbor x dlužníci

Výbor vs. dlužníci aneb jak řešit pohledávky v SVJ 

 
18.6.2008, Mgr. Martin Doleček, Zdroj: Verlag Dashöfer
V případě, že shromáždění o povinnosti členů SVJ k úhradě konkrétní částky do fondu oprav rozhodne, jsou k této platbě povinni všichni členové SVJ bez ohledu na to, zda s provedením platby souhlasí, tedy bez ohledu na to, jak tito konkrétní členové na příslušném shromáždění hlasovali.
 
 
SVJ jako věřitel
Společenství vlastníků jednotek je zvláštním druhem právnické osoby. Odlišnost od jiných druhů právnických osob se vztahuje nejen k zákonem přesně specifikovanému předmětu činnosti SVJ (dle § 9 ZOVB je způsobilost k právním úkonům SVJ omezena především na úkony spojené se „správou domu" - tedy k úkonům ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu), ale mimo jiné i k majetku, se kterým SVJ hospodaří, a zejména ke zdrojům příjmů SVJ.
 
Druhy pohledávek SVJ
SVJ hospodaří především s příspěvky jednotlivých členů společenství do tzv. fondu oprav, tedy s platbami, které mají být využity k úpravám a opravám společných částí domu spoluvlastněného členy SVJ. Výše těchto příspěvků bývá obvykle závislá na velikosti podlahové plochy té které bytové jednotky. O konkrétní výši příspěvků (často o výši příspěvků připadající na jeden m2 podlahové plochy, tedy o vzorci, na jehož základě bude výše konkrétního příspěvku konkrétního člena společenství vypočtena) rozhodují orgány SVJ, nejčastěji shromáždění. To může rozhodnout nejen o výši pravidelných příspěvků, ale např. i o povinnosti členů poskytnout společenství jednorázovou platbu např. na krytí konkrétní potřebné opravy. V případě, že shromáždění o povinnosti členů SVJ k úhradě konkrétní částky do fondu oprav rozhodne, jsou k této platbě povinni všichni členové SVJ bez ohledu na to, zda s provedením platby souhlasí, tedy bez ohledu na to, jak tito konkrétní členové na příslušném shromáždění hlasovali. Rozhodování o některých souvisejících otázkách může být stanovami SVJ určeno do působnosti jiných orgánů SVJ, zejména jeho výboru. I v takovém případě si však shromáždění obvykle může přijímání rozhodnutí v těchto otázkách vyhradit. Další finanční prostředky poukazované jednotlivými členy SVJ tvoří zálohy na služby poskytované těmto členům, nejtypičtěji na dodávky energií a vody.
Právní povaha podílu na nákladech spojených se správou domu či pozemku je taková, že zatěžuje vždy konkrétního aktuálního vlastníka jednotky. Jakkoliv není tato otázka nahlížena v praxi zcela jednotně, převažuje názor, že v domech, ve kterých je na náklady spojené se správou domu vybírána záloha (většinou označovaná jako příspěvek do fondu oprav), je každý vlastník po dobu svého vlastnictví povinen odvádět stanovené zálohy, a to bez ohledu na to, zda za takto shromážděné finanční prostředky byla v tomto období provedena oprava, investice a podobně či nikoliv. Stejně tak pokud je konkrétní osoba vlastníkem jednotky pouze po krátkou dobu, po kterou se realizuje nákladná investice, na kterou budou použity prostředky z fondu oprav shromažďované delší dobu, nebude tato osoba do fondu oprav doplácet, ale použijí se na investici zálohy zaplacené jejím předchůdcem (dřívějším vlastníkem téže jednotky). Tento výklad částečně vychází z ustanovení § 15 odst. 4 ZOVB.
Z výše uvedeného je zřejmé, že SVJ v průběhu jeho existence vznikají pohledávky za vlastníky jednotlivých jednotek. Ve vztahu k uvedeným pohledávkám je vlastníky jednotek možné považovat za dlužníky SVJ.
 
Úhrada dluhů vlastníků jednotek
Pokud se vlastníci jednotek ocitají v pozici dlužníků SVJ, jsou v zásadě dvě možnosti, jak k těmto svým závazkům přistoupí - buď tyto závazky uspokojí dobrovolně, nebo tak neučiní. V závislosti na tom lze rozlišovat vhodné postupy SVJ ve vztahu k těmto osobám.
Shrnutí
  • SVJ je právnickou osobou, která je způsobilá nabývat majetek a mít i pohledávky za dalšími osobami, typicky vlastníky jednotek.
  • vlastníkům jednotek v návaznosti zejména na usnesení orgánů SVJ vznikají závazky vůči SVJ, například povinnost hradit zálohy či vyúčtování a odvádět finanční prostředky do tzv. fondu oprav, a vlastníci se ve vztahu k těmto závazkům ocitají v pozici dlužníků.
 
Pramen: http://www.stavebniklub.cz/?sekce=4&uroven=7&obsah=0&cid=192874

 




Aktuality

02/23 Zveřejnění průměrné roční míry inflace 11.01.2023

Věc: Výpis ze statistického zjišťování
Průměrná roční míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen
(CPI – Consumer Price Index) za 12 měsíců roku 2022 proti průměru 12 měsíců roku 2021

01/23 Mzdová agenda od 1. 1. 2023 10.01.2023

Minimální mzda v roce 2023 – vláda se rozhodla zvýšit minimální měsíční mzdu na 17 300,- Kč a minimální hodinovou sazbu na 103,80 Kč.

05/22 !!! Zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo 06.10.2022

Bylo zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo tedy tzv. Úsporný tarif pro bytové domy

04/22 Úsporný tarif pro bytové domy 30.08.2022

Příspěvek na elektřinu a plyn, teplo pro zákazníky v bytových domech, kalkulačka . Předání počtu bytů distributorovi je nutnou podmínkou pro získání příspěvku.

03/22 Tisková zpráva MMR 11.04.2022

Lidé mají právo na přesné a jasné vyúčtování za teplo a teplou vodu

02/22 Poplatek za komunální odpad Praha 10.01.2022

S účinností od 1. ledna 2022 vstupuje v platnost nová obecně
závazná vyhláška č. 17/2021 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za odkládání komunálního
odpadu z nemovité věci, a zároveň dochází ke změně systému správy poplatku za…