Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

(17/08) Rozpočet

Nabídkový rozpočet

19.3.2008, Helena Kalivodová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Rozpočtář je povinen v rozpočtu precizně popsat z hlediska druhu a kvality veškeré práce a dodávky tak, aby dodavatel (zhotovitel) mohl spolehlivě stanovit cenu prací a dodávek a nebyl zatížen rizikem, vyplývajícím z nejednoznačného popisu.
Názvosloví pro rozpočet a podklady pro výběr dodavatele (zhotovitele)
  • Soupis prací a dodávek je soupisem položek prací, dodávek a služeb, potřebných k úplnému zhotovení stavby nebo její části. Vymezuje druh, jakost a množství požadovaných prací, dodávek a služeb potřebných ke zhotovení stavby nebo její části. Popis položky jednoznačně vymezuje druh a kvalitu prací. Podkladem pro soupis prací jsou technické specifikace včetně technických a uživatelských standardů stavby. Soupis prací je zpracován ve skladbě odpovídající projektové dokumentaci. Obsahuje též soupis položek prací, dodávek a služeb, které nejsou trvalou součástí stavby, avšak jsou nezbytné pro zahájení a dokončení stavebního díla (všeobecné konstrukce a práce). Rozsah položek, které nejsou trvalou součástí stavby a jsou součástí soupisu prací rozpočtář musí projednat a odsouhlasit se zadavatelem stavby a projektantem.
  • Výměra je určena měrnou jednotkou. Výměra je předpokládané množství měrných jednotek prací, dodávek a služeb uvedených v Soupisu prací a dodávek.
  • Výkaz výměr je pomocným matematickým výpočtem pro stanovení výměry.
  • Slepý rozpočet je Soupis prací a dodávek doplněný o výměry. Je nedílnou součástí zadávací dokumentace a je určen uchazečům o zakázku. Slepý rozpočet s výkazem výměr vymezuje druh, jakost a množství požadovaných prací, dodávek a služeb potřebných ke zhotovení stavby a je podkladem pro zpracování nabídkové ceny. Každá položka musí obsahovat pořadové číslo, jednoznačné číselné zatřídění položky, pokud je možné danou položku zatřídit, popis, měrnou jednotku a počet měrných jednotek.
  • Nabídkový rozpočet je uchazečem o zakázku nebo dodavatelem (zhotovitelem) oceněný Soupis prací a dodávek a je podkladem pro určení ceny díla podle rozpočtu stavby.
 
Rozpočtové práce dle dokumentace zadání stavby dodavateli (DZS)
Výstupem je slepý rozpočet, případně kontrolní či nabídkový rozpočet. Slepý rozpočet je položkovým rozpočtem vypracovaným na základě výkazu výměr a zahrnuje práce a dodávky popsané v projektové dokumentaci.
Rozpočtář je povinen ve slepém rozpočtu precizně popsat z hlediska druhu a kvality veškeré práce a dodávky tak, aby dodavatel (zhotovitel) mohl spolehlivě stanovit cenu prací a dodávek a nebyl zatížen rizikem, vyplývajícím z nejednoznačného popisu.
 
Veřejná zakázka
V případě, že rozpočtář připravuje podklady pro výběrové řízení dle Zákona o veřejných zakázkách (č. 40/2000 Sb.), je povinen respektovat kromě ustanovení zákona i Vyhlášku č. 239/2004 Sb., kterou se stanoví podrobný obsah a rozsah zadávací dokumentace stavby.
 
Zadávací dokumentace veřejné zakázky včetně slepého rozpočtu.
Musí respektovat to, že, jestliže to není odůvodněno předmětem veřejné zakázky, nesmí soupis prací a dodávek obsahovat požadavky nebo odkazy na obchodní firmy, názvy nebo jména a příjmení, specifická označení výrobků a služeb, které platí pro určitého podnikatele nebo jeho organizační složku za příznačné, patenty na vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory, ochranné známky nebo označení původu. Není-li zpracovatel zadávací dokumentace schopen popsat předmět veřejné zakázky s použitím specifikací, které jsou dostatečně přesné a srozumitelné všem dodavatelům, musí v zadávací dokumentaci umožnit použití i jiných, kvalitativně a technicky obdobných řešení.Výkaz výměr se slepým rozpočtem, který je součástí zadávací dokumentace stavby, musí obsahovat podrobný popis požadovaných standardů. Dojde-li k nesouladu mezi výkazem výměr a projektovou dokumentací stavby, je pro stanovení nabídkové ceny rozhodující výkaz výměr.
 
Podklady pro slepý rozpočet
Podkladem pro zpracování slepého rozpočtu a výkazu výměr je projektová dokumentace stavby, která určuje stavbu do technických, ekonomických a architektonických podrobností, které jednoznačně vymezují předmět veřejné zakázky, jeho hmotové, materiálové, stavebně-technické, technologické, dispoziční a provozní vlastnosti a jakost, a umožňuje vyhotovit výkaz výměr.
Dle zákona č. 40/2004 Sb. jsou závazným podkladem pro vypracování slepého rozpočtu a výkazu výměr projektová dokumentace stavby a technické specifikace včetně technických a uživatelských standardů stavby. Součástí zadávací dokumentace jsou i obchodní podmínky a rozpočtář je povinen zahrnout do slepého rozpočtu i položky, jež mohou z hlediska požadovaných obchodních podmínek mít vliv na cenu.
Pro sestavení slepého rozpočtu a jeho ocenění (kontrolní či nabídkový rozpočet) dle dokumentace zadání stavby dodavateli je možné použít publikovaných oceňovacích podkladů (sborníků či katalogů směrných cen) a využívat jejich popisů. Rozpočtář stavující slepý rozpočet si však během zpracování musí uvědomit, že v některých z kódů standardních položek se mohou skrývat odkazy na výrobce či výrobky a jejich použití tak může být v konfliktu se zákonem č. 40/2004 Sb. Rozpočtář je povinen při své práci respektovat zadávací dokumentaci a nesmí svévolně nahrazovat konstrukce, práce nebo dodávky specifikované v dokumentaci za (dle subjektivního názoru rozpočtáře) obdobné položky, jež nalezne ve sbornících.
Položky oceňující kompletační prvky jsou vždy rozděleny na dodávku a montáž (osazení). Dodavatel (zhotovitel) tak ve může ve své nabídce uvést jednoznačnou cenu za dodávku výrobku.
 
Výčet kompletačních prvků
Nedílnou součástí Slepého rozpočtu je příloha, která obsahuje výčet kompletačních prvků, zpravidla těch, jež jsou samostatně uvedeny a oceněny ve specifikacích. V příloze rozpočtář dodavatele (zhotovitele) ocení odděleně cenu nákupní, prořez a náklady na pořízení výrobku. Každá položka tohoto výčtu obsahuje:
  • kód kapitoly (oddílu) slepého rozpočtu,
  • pořadové číslo položky ze slepého rozpočtu,
  • měrnou jednotku,
  • sloupec pro ocenění nákupní ceny,
  • sloupec pro prořez, ztratné (zpravidla v %),
  • sloupec pro ocenění nákladů na pořízení (dopravné, obaly, apod.).
Při zpracování kontrolního či nabídkového rozpočtu a při použití katalogů nebo databází orientačních (směrných) cen, nevystihujících místo a čas realizace konkrétní stavby, měl by rozpočtář upravit směrné ceny podle pravidel kalkulace na aktuální, a to minimálně v rozsahu pravidla 80/20.
 
Členění rozpočtu
Slepý, resp. kontrolní rozpočet je strukturován podle projektantem a objednatelem určené objektové skladby a členěn do kapitol (oddílů) podle požadavku objednatele. Zákon č. 40/2004 Sb. požaduje, aby byl slepý rozpočet zpracován ve skladbě odpovídající projektové dokumentaci stavby. Pokud objednatel nestanoví členění slepého rozpočtu, je rozpočtář, vzhledem ke svým zkušenostem, povinen členit slepý rozpočet podle obecných nebo vlastních zvyklostí, přičemž musí mít neustále na zřeteli přehlednost celého slepého rozpočtu.
Rozpočtář dodavatele (zhotovitele) je povinen členění zadavatele respektovat a nesmí zadání měnit. Případné nesrovnalosti mezi slepým rozpočtem a zadávací dokumentací (kromě zakázek zadávaných dle zákona č. 40/2004 Sb.) uvede přehledně, samostatně.
Nedílnou součástí slepého rozpočtu je soupis a v kontrolním a nabídkovém rozpočtu i ocenění Všeobecných konstrukcí a prací.
V rekapitulaci celkových nákladů budou uvedeny ty položky nákladů, které požaduje vlastník (investor) budoucí stavby.
 
Další náklady v soupisu prací
Možné další náklady, zahrnované do soupisu prací a dodávek:
  • projektové práce,
  • náklady na project management,
  • průzkumné práce (geologické, archeologické, stavebně technické apod.),
  • pasportizace,
  • geodetické práce,
  • umělecká díla,
  • příspěvky jiným subjektům,
  • náklady na nehmotný investiční majetek,
  • inženýrská činnost vlastníka (investora).
 
Náležitosti rozpočtu
Náležitosti slepého (neobsahuje ocenění), resp. kontrolního či nabídkového rozpočtu:
  • stanovení výměr pro stavební část,
  • stanovení výměr (specifikace) pro technické vybavení budov,
  • rekapitulace kapitol (oddílů), samostatně pro každý objekt,
  • soupis a ocenění položek všeobecných konstrukcí a prací,
  • rekapitulace stavby,
  • DPH,
  • ocenění stavební části (je-li požadováno),
  • ocenění technického vybavení budov (je-li požadováno).

Pramen: http://www.stavebniklub.cz/?sekce=4&uroven=6&cid=186466




Aktuality

02/23 Zveřejnění průměrné roční míry inflace 11.01.2023

Věc: Výpis ze statistického zjišťování
Průměrná roční míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen
(CPI – Consumer Price Index) za 12 měsíců roku 2022 proti průměru 12 měsíců roku 2021

01/23 Mzdová agenda od 1. 1. 2023 10.01.2023

Minimální mzda v roce 2023 – vláda se rozhodla zvýšit minimální měsíční mzdu na 17 300,- Kč a minimální hodinovou sazbu na 103,80 Kč.

05/22 !!! Zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo 06.10.2022

Bylo zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo tedy tzv. Úsporný tarif pro bytové domy

04/22 Úsporný tarif pro bytové domy 30.08.2022

Příspěvek na elektřinu a plyn, teplo pro zákazníky v bytových domech, kalkulačka . Předání počtu bytů distributorovi je nutnou podmínkou pro získání příspěvku.

03/22 Tisková zpráva MMR 11.04.2022

Lidé mají právo na přesné a jasné vyúčtování za teplo a teplou vodu

02/22 Poplatek za komunální odpad Praha 10.01.2022

S účinností od 1. ledna 2022 vstupuje v platnost nová obecně
závazná vyhláška č. 17/2021 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za odkládání komunálního
odpadu z nemovité věci, a zároveň dochází ke změně systému správy poplatku za…