Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

(04/08) Daně, reality

Petr Gola, 23.1.2008
Prodávám byt, musím platit daň?
Nákup nemovitostí patří stále mezi nejlepší investice. Zároveň však platí, že vlastní bydlení tvoří největší výdajovou položku euroobčanů. S nemovitostmi však souvisí také jejich prodej a tedy daň z příjmu. Ta se v případě nemovitosti neplatí vždy. Je totiž závislá na délce trvalého bydliště.
Počet Čechů stěhujících se za prací z jednoho konce republiky na druhý roste. Stejně roste počet lidí toužících po pěkném novém bydlení. Počet prodaných a koupených nemovitostí, ať už bytů nebo domků, nejenom z těchto důvodů rok od roku roste. Trh s byty patří již řadu let mezi nejvýnosnější odvětví. Jaké daňové povinnosti pro nás však z prodeje plynou a kdy nemusíme odvádět daň z příjmu?
 
Příjmy osvobozené od daně
Některé příjmy jsou na základě aktuálně platné legislativy (Zákon číslo 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění) osvobozené od daně z příjmu fyzických osob. Jedná se především o peněžní příjmy sociálního charakteru (sociální dávky atd.), náhrady škody, plnění pojišťoven, nemocenské pojištění, stipendia, dotace apod. Tyto příjmy jsou od daně z příjmu osvobozeny automaticky. U příjmu z prodeje nemovitosti či movité věci, například auta, je však zapotřebí splnit časovou podmínku.
Trvalý pobyt vs. trvalé bydliště
Pojmem trvalý pobyt se rozumí dle zákona o evidenci obyvatel (č. 133/2000 Sb.) úřední adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Zákon nám ukládá povinnost být někde úředně trvale hlášen. Ale zákon nám nenařizuje, že to musí být tam, kde právě bydlíme. Protože jde pouze o evidenční údaj, který nevypovídá o skutečném tzv. trvalém bydlišti, tj. místu, kde se občan reálně zdržuje a bydlí, nelze místo trvalého pobytu spojovat s vlastnickými ani obdobnými nároky.
 
Dva roky bydlení a jste bez daně
Aby nemusel občan při prodeji rodinného domu či bytu odvádět daň z příjmu fyzických osob, musí mít nemovitost trvale užívat nejméně 2 roky před prodejem. V případě, že byl dům či byt zahrnut do obchodního majetku občana, lze jej prodat bez povinnosti odvodu daně až po dvou letech od jeho vyřazení z obchodního majetku. U manželů potom postačí, pokud tuto podmínku splní alespoň jeden z manželů. Stejně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu nebo bytu, pokud v něm prodávající bydlel bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.
Vlastnictví více než pět let
Pokud občan danou nemovitost trvalé neužíval k bydlení v případě, kdy vlastní více nemovitostí, bude příjem od daně osvobozen až po pěti letech vlastnictví. Současně však nesmí být tento majetek zahrnut do obchodního majetku občana a občan ho nesmí používat k podnikání. U movitých věcí, například u zmiňovaného automobilu, nepodléhá příjem z této obchodní transakce dani z příjmu fyzických osob v případě, že doba mezi nabytím a prodejem je delší než jeden rok.
 
Jak je to s družstevními byty?
Příjmy z převodu členských práv družstva či podílů jsou od daně osvobozeny v případě, že doba mezi nabytím a převodem přesahuje 5 let. Pod jiný režim však spadá situace, kdy občan příjmy získané z prodeje družstevního bytu využije k nákupu bytu do osobního vlastnictví. V tomto případě stačí, aby v daném bytě žil po dobu dvou let.
 

Pramen: http://www.mesec.cz/clanky/prodavam-byt-musim-platit-dan/




Aktuality

02/23 Zveřejnění průměrné roční míry inflace 11.01.2023

Věc: Výpis ze statistického zjišťování
Průměrná roční míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen
(CPI – Consumer Price Index) za 12 měsíců roku 2022 proti průměru 12 měsíců roku 2021

01/23 Mzdová agenda od 1. 1. 2023 10.01.2023

Minimální mzda v roce 2023 – vláda se rozhodla zvýšit minimální měsíční mzdu na 17 300,- Kč a minimální hodinovou sazbu na 103,80 Kč.

05/22 !!! Zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo 06.10.2022

Bylo zrušeno nařízení vlády č. 263/2022 o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo tedy tzv. Úsporný tarif pro bytové domy

04/22 Úsporný tarif pro bytové domy 30.08.2022

Příspěvek na elektřinu a plyn, teplo pro zákazníky v bytových domech, kalkulačka . Předání počtu bytů distributorovi je nutnou podmínkou pro získání příspěvku.

03/22 Tisková zpráva MMR 11.04.2022

Lidé mají právo na přesné a jasné vyúčtování za teplo a teplou vodu

02/22 Poplatek za komunální odpad Praha 10.01.2022

S účinností od 1. ledna 2022 vstupuje v platnost nová obecně
závazná vyhláška č. 17/2021 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za odkládání komunálního
odpadu z nemovité věci, a zároveň dochází ke změně systému správy poplatku za…